Kodeks cywilnySpadki

Stwierdzenie nabycia spadku i co dalej?

Kiedy już Sąd, przed którym toczyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, wyda postanowienie o nabyciu spadku, należy pamiętać o dopełnieniu obowiązków z tym związanych.

W pierwszej kolejności występujemy do Sądu z wnioskiem o wydanie odpisu postanowienia z klauzulą prawomocności. Do wniosku należy dołączyć opłatę w wysokości 20 zł.

Następnie po otrzymaniu tego dokumentu należy dopełnić obowiązków podatkowych i zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego fakt nabycia spadku, a w przypadku gdy nie podlega się zwolnieniu w zakresie podatku od spadku lub darowizn, także opłacić podatek.

Właściwy do zgłoszenia jest urząd skarbowy miejsca położenia majątku spadkowego. Jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość, będzie to urząd położenia tej nieruchomości.

Dodatkowo, jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy ujawnić się w księdze wieczystej jako właściciel. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej (KW-WPIS). Opłata od wniosku obecnie wynosi 200 zł. 

Sprawy się nieco komplikują, jeżeli spadek nabyło więcej spadkobierców. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku albo w akcie poświadczenia dziedziczenia jest jedynie wskazane w jakie części (w jakim ułamku) każdy ze spadkobierców nabywa spadek. Sąd nie wskazuje w postanowieniu, który ze składników majątku przypada konkretnemu spadkobiercy. Dlatego też często spadkobiercy decydują się na dokonanie działu spadku.

Jeżeli pomiędzy spadkobiercami istnieje porozumienie dział spadku może nastąpić poprzez zawarcie umowy poddziału odziedziczonego majątku. Taka umowa może zostać zawarta w zwykłem formie pisemnej za wyjątkiem, gdy do spadku wchodzi nieruchomość, wtedy może być zawarte tylko przed notariuszem. 

W przypadku braku zgody pomiędzy spadkobiercami, konieczne będzie złożenie wniosku o dział spadku do Sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *